Hem sağlıklı hem de doğal bir cilde sahip olmak istiyorsanız ilk olarak cilt tipinizi öğrenmelisiniz. Sadece ambalajları ya da etkileri iyi göründüğü için satın alınan ve kullanılan her yanlış temizleme ürünü, cildinize faydadan çok zarar verecektir. Cildinizi tam anlamıyla tanımadan ve doktor onayı almadan bu ürünleri kullanmamalısınız. Doğru ve iyi bir bakımla cildinizi sağlıklı hâle getirmeniz mümkündür.

Nemlendiriciyi ihmal etmeyin

Yağlı cilde sahip insanların sık karşılaştığı önerilerden biri cildine nemlendirici uygulanmadığında yağlanmanın azalacağıdır. Doğru olan cildin esnekliğini ve nemini kaybetmesini önleyen ve yağlı ciltler için üretilmiş olan nemlendirici ürünlerin kullanılmasıdır. Nemlendirici seçerken içeriğinde yoğun oranda vazelin bulunan ürünlerden uzak durmaya özen göstermelisiniz.

Cildinizi sık sık yıkamayın

Cildi yağlı bireylere sık sık yüzünü yıkaması söylenmektedir. Ancak bu öneri doğru değildir. Cildinizi sık yıkadığınızda, cilt yağın eksildiğini fark ederek daha fazla üretmeye başlayacaktır. Sonuç olarak akne, gözeneklerde genişleme ve siyah nokta oluşumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Cildi alkol içerikli toniklerle temizlemeyin

Cildinizi sık sık suyla yıkamak gibi alkol içerikli tonikle temizlemek de aslında aynı etkiyi yaratacaktır. Alkol içerikli tonik ürünler cildin ihtiyacı olan doğal yağları da sökeceğinden cilt geçici bir ferahlama dönemi yaşayacak olsa da ardından daha fazla yağ üretecektir. Tonik kullanımı yağlı ciltler için öneriliyor olsa da toniğin alkolsüz olmasına dikkat etmelisiniz.

Cildinize uygun yağı seçmelisiniz

Cildiniz yağlı diye bakım yağlarından kaçmamalısınız. Doğru yağ seçimiyle cildinizi besleyip, güçlendirebilirsiniz.

•Tatlı badem yağı tüm cilt tipleri için uygundur ve cildin nemlendirilmesine yardımcı olur.
•Lavanta yağı hassas ve yağlı cilt bakımında kullanıma uygundur.
•Papatya yağı cildi yumuşatır. Özellikle yağlı ve hassas ciltler tarafından sık sık tercih edilmektedir.

Whatsapp

Telefonunuzda daha hızlı yanıt almak için Whatsapp aracılığıyla bize bir mesaj gönderin!