Microneedling olarak adı geçen ve minik iğneleme tekniği olarak tanımlayabileceğimiz cilt bakımı uygulamaları son zamanlarda ciddi bir popülerlik kazandı. Hal böyle olunca da Microneedling ve Dermaroller nedir, nasıl uygulanır konusu çokça merak edilir oldu. Dahası, uygun koşullar altında, estetisyen veya dermatologlar tarafından yapıldığını gördüğümüz bu uygulamaları evde yapılabilir mi diye kadınlar tarafında çokça araştırılıyor.

Peki, dermaroller nedir ve dermaroller evde nasıl yapılır?

Microneedling genellikle bir dermaroller kullanılarak, ya eğitimli estetikçi ya da dermatolog tarafından yapılır ancak evde de bu cilt bakımı uygulamasını yapmak mümkündür. Ancak bu uygulamayı yapmak için kullanılacak iğnelerin boyutu ne olmalı, öncesinde ve sonrasında kullanılacak cilt ürünleri nelerdir, bilmek gereklidir.

Dermaroller, dönen bir silindir üzerinde bulunan minik iğneciklerden oluşan bir aletttir. İğneler, ciltteki kan akışını, kollajen üretimini harekete geçiren ve böylelikle cildin yenilenmesini tetikleyen küçük kanalcıklar oluştururlar. Aynı zamanda cilde uyguladığınız cilt bakım ürünlerinin verimliliği ve etkinliğinin artmasına da yardımcı olur.

Dermaroller faydası nedir ve nerede kullanılır?

 • Yaşlanan, lekelenen, çatlayan, kırışan, kısacası fonksiyonları yavaşlamış cildi uyarır ve kendi kendisini onarmasını tetikler
 • Uygulama ardından sürülen ürünleri cilt çok hızlı ve oldukça derine emdiğinden, serumların etkisini ikiye katlar
 • Sağlıklı hücreler, lif üretimi, Hyalüronik asit üretimi artar
 • Cilt aydınlanır
 • Yüzde, ellerde, dekoltede, selülitli bölgelerde, çatlaklarda kullanılır.

Cilde Dermaroller’ uygulamak acı verir mi?

Cildinizin ne kadar hassas olduğuna bağlı olarak rahatsızlık hissinizin değişeceğini bilmelisiniz ancak ağrılı olmamalıdır. İğne ne kadar uzun süre cilde hasar verirse, cilt hassasiyeti o kadar çok artacak ve o kadar çok incinecektir.

Kanama olur mu?

Olmamalıdır. Evde kullanacağınız aletin iğneleri çok küçük ve silindirin baskısı da çok hafif olmalı. Mikroneedling için evde kullanılan araç kanama oluşturmamalıdır. Profesyonellerin daha güçlü, daha derine inebilen araçları vardır. Bunlar yara izi ve derin pigmentasyon gibi derin cilt sorunlarını gidermek için yaralara neden olabilir.

Evde kullanılacak Dermaroller iğneler kaç mm olmalı?

Yüz için kullanılacak dermaroller’ın iğne uzunlukları asla 1.0 mm’den büyük olmamalıdır. Aslında yüzünüzde evde kullanmak için 0,25 mm, 0,5 mm ve 0,75 mm gibi uzunluklar önerilmektedir. Cilt bölgesi ne kadar inceyse, iğneler de o kadar kısa olmalıdır.

Sonuçları bir gecede görmek mümkün mü?

Hayır. Mikro iğneleme, sabrın şart olduğu bir süreçtir. Sonuçlar için sürekli kullanım gereklidir. Cildimiz söz konusu olduğunda hızlı bir düzelme beklememek daha doğrudur.

Her gün Dermaroller’ı uygulayabilir miyiz?

Hayır. Cildiniz ve iğne uzunluğu, ne sıklıkla kullanacağınızı belirleyecektir. İğne ne kadar küçükse, o kadar sıklıkla kullanılabilir aslında. Örneğin 0.25 mm hergün, 1.0 mm sadece iki haftada bir kullanılabilir. Bu noktada her şey cildinizin hassasiyetine ve cildinizin ne kadar hızlı iyileştiğine bağlıdır.

Kullanımdan sonra ciltte kırmızı renkli hassasiyetler görünecek mi?

Muhtemelen. Deri genellikle kullanımdan hemen sonra pembe bir renk alır. Ancak uzun süre geçmeyen kızarıklık ve cilt tahrişi normal değildir. Böyle olması halinde dermaroller kullanmayı bırakmalısınız.
Ne kadar sert ve çok uygulanırsa o kadar iyi mi?

Hayır. Aşırı baskı ile çok uygulamak tehlikelidir ve iltihaba neden olabilir. Bir alandan en fazla 2-3 kez geçmeniz daha doğru bir uygulama olacaktır.

Dermaroller öncesi ve sonrası hangi ürünler kullanılabilir?

 • Bu uygulamadan sonra cilde sürülen ürün çok daha kolay ve derine emilebildiği için örneğin selülit kremlerinden maksimum fayda sağlanabilir.
 • Yüzde minik bir tahriş oluşturulduğundan, otomatik olarak vücut orayı onarmak için yeni hücre oluşumunu başlatacağında antiaging ürünlerini dermaroller ile kullanırsanız çok daha hızlı sonuçlar almak mümkündür.
 • Dermaroller yüz için her zaman antibakteriyel bir temizleyiciden sonra uygulanmalıdır.
 • Bastırmadan, ciltte yatay ve dikey olarak gezdirdiğiniz zaman kızarma olabilir ama kanama olmamalıdır!
 • Unutmayın; sık uygulamak ciltte tahriş yaratıp ve zarar verebilir. Bu yüzden ilk etapta haftada bir kez uygulayarak başlayabilirsiniz.
 • Dermaroller’ı yaptıktan sonra mutlaka ürün sürülmeli. Tam olarak amacınız veya cilt sorununuz ne ise ona yönelik ürün kullanmak bu noktada daha iyi olacaktır. Örneğin antiaging etki için vitamin ve sıkılaştırıcı ürünler kullanılabilir. Sarkma ve derideki çukurların giderilmesi için kolajen, hyalüronik asit ve aminoasit içeren ürünler kullanılabilir.
 • Uygulama sonrası güneşe çıkmamak, direkt güneşe çıkmasanız bile yine de güneş koruyucu bir ürün kullanmak da bir diğer önemli konulardır.
 • Dermaroller’ı her kullanımdan sonra alkol içeren ürünlerle temizleyin. Dermaroller’ı kapalı bir kap içinde saklayın ve çabuk bakteri üreyebilen banyo gibi ortamlarda tutmayın.
 • Kaliteli ürünler kullanın. Bu uygulama, kullandığınız cilt bakım ürünleriyle birlikte en iyi şekilde çalışacaktır. Bu neden en iyi faydayı elde etmek için kaliteli serum ve yağlara yatırım yapmayı unutmayın.

Whatsapp

Telefonunuzda daha hızlı yanıt almak için Whatsapp aracılığıyla bize bir mesaj gönderin!