Çok sık karşılaştığımız cilt hastalıklarından birisi olan akne, çoğunlukla ergenlik döneminde başlar ve bakım yapılmadığı takdirde kalıcı izler bırakabilir. Cildin yağ oranı bakımından yüksek olan yerlerinde çıkar ve deride kırmızı sivilce, siyah nokta şeklinde kendini gösterir.

Genellikle ergenlik çağında; 12-18 yaş arasında ortaya çıksa da, hem kadınlarda hem erkeklerde her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Toplumda görülme sıklığı yüzde 80′ in üzerindedir. Ergenlikte cilt altındaki yağ miktarı artar ve yağ bezleri bozulur. Ciltte iltihaplı ve kızarmış şişlikler ortaya çıkmaktadır. Yüz, göğüs, sırt, boyun ve omuz bölgesinde daha çok görülür. Özellikle yüz bölgesindeki sivilceler, bakım yapılmadığı takdirde iz şeklinde kalır ya da hayat boyunca devam edebilir. Bu da fiziksel görüntünün bozulmasına yol açar ve kişinin psikolojisini olumsuz bir şekilde etkiler.

Tıkalı gözenekler (siyah ve beyaz noktacıklar), kırmızı kabarcıklar, iltihaplı kabarcıklar ve derinin alt tabakalarında kistleri seyreden bir hastalıktır. Ergenlik döneminde birçok kişide sivilce vardır. En sık yüz bölgesinde görülür. Yüzün alın ve yanak kısımlarında daha yoğundur. İkinci olarak sırt ve göğüs bölgesinde görülür.

Akne Bakımı Nasıl Yapılır?

Akne bakımıne, akne oluşumunu tetikleyen sebepleri belirlemek ve bu nedenlere yönelik olarak bir yöntem tespit ederek başlanır. Bireyin cilt yapısına göre uygulanacak yöntem değişiklik gösterir. Dolayısıyla kişiye özel bakım yöntemleri uygulanır.

Akne Bakımı Kimlere Uygulanabilir?

Akne bakımı, cilt yapısı uygun olan herkese uygulanabilir. Cilt renginde belli bir yoğunluğa ve lekeli cilt yapısına sahip olanlarda işlem öncesi süreç doktorlarımız tarafından izlenmekte ve gerekli işlemler yapıldıktan sonra uygulama aşamasına geçilmektedir.

Akne Bakımı Neden Yapılmalıdır?

Akne bakımı, beklenmeden yapılması gereken bakımlardandır. Çünkü ilerleyen dönemlerde akneler kist görünümü alabilmekte ve kalıcı skar izleri oluşturabilmektedir. Bu durumlarda bakım sürelerinin uzamasına neden olmaktadır. Gerek estetik görünme ihtiyacı gerekse sağlık yönüyle her birey tarafından tercih edilebilmektedir.

Akne Bakımı Sonrası Ağrım Olacak mı?

Akne bakımı sonrasında hiçbir ağrılı durum söz konusu değildir. Doktorlarımız hastanın durumuna uygun tavsiyelerle hastamızı yönlendirmektedir.

Adres : Osmanağa Mah. Bahariye Cad. No:40/2 Kadıköy

Whatsapp

Telefonunuzda daha hızlı yanıt almak için Whatsapp aracılığıyla bize bir mesaj gönderin!